Nekoukej na starou,

když můžeš koukat na novou.

skok na hlavní menu | menu sekce Jak na to?

Úvod » Jak na to? » Pravidla lig » Pravidla badmintonu ve VAŠÍ LIZE


Pravidla badmintonu ve VAŠÍ LIZE

Aktualizovaná pravidla badmintonu platná od 1.8.2013

Prosím přečtěte si také Obecná pravidla VAŠÍ LIGY!

1. Badmintonová VAŠE LIGA je liga jednotlivců.

2. Hraje se na 3 vítězné sety do 21 bodů bez ztrát. Za stavu 20:20 je zapotřebí rozdílu 2 bodů. Za stavu 29:29 strana, která získá 30. bod, vyhraje set.

  • Pro Brno platí: Ve vyšších ligách singlu (1. a 2.liga) se upřednostňuje peří před plastovými míči, v ostatních úrovních lig se upřednostňuje plastový míč značky Mavis 350.
  • Pro ostatní města platí: Ve všech ligách se upřednostňuje plast před peřím.

3. Zapisuje se výsledek na sety (např. 3:2). Jako první je uveden vlastní počet vyhraných setů. Míčky uhrané v jednotlivých setech se nezaznamenávají.

4. Přednost mají vždy míče, na kterých se oba soupeři shodnou. Nezáleží na materiálu ani na barvě. Pokud se soupeři nedokáží shodnout na materiálu, přednost mají vždy míče plastové. Péřové míče by až příliš zvýhodňovaly hráče, který je na ně zvyklý. Pokud se soupeři neshodnou na značce plastových míčů, přednost mají míče Yonex Mavis 350, modrý pruh, žlutá barva.

5. Výsledky zápasů jsou bodovány následovně:

Výsledek 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S:S 3:S S:3
Body 13 bodů 11 bodů 9 bodů 4 body 2 body 0 bodů –5 bodů 10 bodů 0 bodů

6. Pokud se hráč bez omluvy nedostaví k domluvenému zápasu, znamená to vítězství 3:S (skreč) pro přítomného hráče.

7. Pokud se hráč z domluveného zápasu omluví, pokusí se oba hráči najít nový termín pro odehrání zápasu. Pokud ho nenaleznou, připadá vítězství 3:S pro hráče, který byl k dispozici v omluveném termínu.

8. Pokud ani jeden hráč nevyvine snahu zápas odehrát a vůbec se nezkontaktují, systém na konci kola zapíše výsledek S:S a oba hráči mají −5 bodů.

9. Pokud se zápas nestihne dohrát, a soupeři se nedohodnou na dohrávce v jiném termínu, o výsledku rozhoduje následující v tomto pořadí:

  1. Pokud jeden ze soupeřů přišel pozdě, prohrává nedohrané sety kontumačně.
  2. Pokud oba soupeři přišli včas, rozhodují dohrané sety (např. 2:1, zapíše se 3:2). Pokud je stav na sety 2:2, vyhrává rozhodující set ten, kdo má na konci hrací doby v právě probíhajícím setu více bodů (zapíše se 3:2). Pokud hráči nestihli rozhodující set ani rozehrát, vyhrává soupeř s lepším rozdílem vyhraných a prohraných míčů z předchozích setů.
  3. Pokud nemohou rozhodnout body 1 a 2, určí si hráči výsledek losem (hozením koruny).

9a. Pokud za stavu 2:2 na sety soupeři zjistí, že nestihnou zápas dohrát před vypršením rezervace kurtu, mohou se vzájemně domluvit na zkrácení pátého setu a hrát do 15 (případně 11) bodů. Tato dohoda musí proběhnout před začátkem rozhodujícího setu a musí se na ní shodnout oba soupeři.

10. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů a to bez zavinění soupeřem, měli by se soupeři dohodnout na náhradním termínu. Pokud se soupeři nedohodnou na dohrávce zápasu v jiném termínu, nedohrané sety jsou zapsány v neprospěch zraněného hráče. Jestliže bylo zranění způsobené úmyslným nebo nebezpečným činem protihráče, zápas je přiznán zraněnému hráči. Hráč, kterému má být přiznán zápas z důvodu zranění, získává tento zápas v poměru 3 : počtu setů vyhraných druhým hráčem předtím, než došlo ke zranění.

11. Pokud je skupina 4-členná (6-členná), získali by její členové do žebříčku méně (více) bodů, neboť hrají méně (více) zápasů. Proto jsou body ihned při zápisu výsledku přepočítány podle vzorce „získané body krát 4/(x-1), kde x je počet lidí ve skupině“. Výsledný počet bodů je zaokrouhlen na celá čísla (0,5 se zaokrouhlí na 1).

12. PRAVIDLO 5 DNŮ: Hráči (týmy) mají povinnost co nejdříve po začátku kola navrhnout termíny (datum, čas, místo) pro odehrání svých zápasů. Pokud hráč (tým) nezkontaktuje soupeře do 5. dne od začátku kola (navržením termínu v Moje ligy či telefonem), nebo neodpoví na jeho zkontaktování do 5 dnů (přijmutím termínu či telefonem), platí následující postup:

  • hráč (tým), který vypsal termíny, zavolá nebo pošle SMS nereagujícímu soupeři a pokusí se domluvit telefonicky
  • pokud soupeř nezareaguje, kontaktuje první hráč (tým) správce svého města, který prověří, v čem je problém
  • pokud se ani poté soupeř neozve, může si hráč (tým), který vypsal termíny, zapsat skreč ve svůj prospěch (3:S, 6:S)

13. Pokud hráč nemůže v daném kole zápasy odehrát (např. kvůli zranění), zapíše si skreče (S:3).

14. Pokud několik hráčů ve skupině neodehraje žádný zápas, o pořadí ve skupině rozhodne aktuální pořadí v žebříčku. U nových hráčů na začátku sezóny v této extrémní situaci rozhodne pořadí podle příjmení v abecedě.

15. Hráč , který ohlásí delší nepřítomnost, prohrává v každém zápase S:3 a klesá tedy každé kolo o jednu ligu. Po návratu může zase začít stoupat, nebo může využít Divoké karty .

16. Vedle bodů za odehrané zápasy v průběhu kola se body přidělují také za účast v dané lize. Za účast v poslední lize obdrží hráč 15 bodů, v předposlední 20 bodů atd. . Body za odehrané zápasy v průběhu kola plus body za účast v dané lize dávají dohromady počet bodů do celkového žebříčku.

17. Žebříček je veden zvlášť pro muže, zvlášť pro ženy a celkově.

18. Při shodě bodů ve skupině u 2 či více hráčů rozhodují body ze vzájemných zápasů (v tomto kole), poté rozdíl vyhraných a prohraných setů v tomto kole a dále podíl vyhraných a prohraných setů v tomto kole. Pokud žádné z těchto kriterií nerozhodne, určí pořadí správce ligy.

19. Při shodě bodů v žebříčku rozhoduje celkový rozdíl vyhraných a prohraných setů za sezónu, poté celkový počet vyhraných zápasů za sezónu.

20. Pravidla, která jsme zde nezmínili, se řídí Oficiálními pravidly badmintonu .

Prosím přečtěte si také Obecná pravidla VAŠÍ LIGY!

Související stránkyVAŠE LIGA na facebooku!

Partneři

SportHero

Patron

Petr Koukal

Spolupracujeme

Nadace Jedličkova Ústavu - darujeme 20 Kč z každého startovného MUNDO BAMBUTIK TECNIFIBRE SLUŠNÁ FIRMA
česky | English


Loading...