Nekoukej na starou,

když můžeš koukat na novou.

skok na hlavní menu | menu sekce Jak na to?

Úvod » Jak na to? » Pravidla lig » Pravidla beach volejbalu ve VAŠÍ LIZE


Pravidla beach volejbalu ve VAŠÍ LIZE

Aktualizovaná pravidla beach volejbalu platná od 1.8.2013

Prosím přečtěte si také Obecná pravidla VAŠÍ LIGY!

1. Beachvolejbalová VAŠE LIGA je liga týmů a to o dvou hráčích. Páry mohou být smíšené (žena-muž), výjimečně ženské. Každý tým si podle svých kvalit v lize rychle najde soupeře na podobné úrovni.

2. Hraje se na 3 vítězné sety do 15 bodů bez ztrát. Za stavu 14:14 je zapotřebí rozdílu 2 bodů.

3. Zapisuje se výsledek na sety (např. 3:2). Jako první je uveden vlastní počet vyhraných setů. Míče uhrané v jednotlivých setech se nezaznamenávají.

4. Při zápasu se smíšeným párem platí džentlmenské pravidlo, že kluk na holku nepodává, pokud to holka výslovně nepovolí. Holka po podání, které šlo nechtěně na ní, může říct, že chce pokračovat ve hře. Poté už si o nové podání ale nemůže říct.

4a. Ženský pár před začátkem každého setu nahlásí, která hráčka je muž, a poté celý set podává na soupeřova muže. Mezi sety si holky tuto povinnost mohou vyměnit

5. Výsledky zápasů jsou bodovány následovně:

Výsledek 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S:S 3:S S:3
Body 13 bodů 11 bodů 9 bodů 4 body 2 body 0 bodů –5 bodů 10 bodů 0 bodů

6. Pokud se jeden hráč z týmu dlouhodobě zraní, může být po dobu nezbytně nutnou na zápasech zastoupen jiným hráčem stejné nebo horší úrovně. Nově složený tým může být ve složení MIX nebo Ž+Ž. Náhradníka musí schválit kapitán soupeře ještě před začátkem zápasu.

7. Pokud se tým bez omluvy nedostaví k domluvenému zápasu, znamená to vítězství 3:S (skreč) pro přítomný tým.

8. Pokud se tým z domluveného zápasu omluví, pokusí se oba týmy najít nový termín pro odehrání zápasu. Pokud ho nenaleznou, připadá vítězství 3:S pro tým, který byl k dispozici v omluveném termínu.

9. Pokud ani jeden tým nevyvine snahu zápas odehrát a vůbec se nezkontaktují, systém na konci kola zapíše výsledek S:S a oba týmy mají −5 bodů.

10. Pokud se zápas nestihne dohrát, a týmy se nedohodnou na dohrávce v jiném termínu, o výsledku rozhoduje následující v tomto pořadí:

  1. Pokud jeden z týmů přišel pozdě, prohrává nedohrané sety kontumačně.
  2. Pokud oba týmy přišly včas, rozhodují dohrané sety (např. 2:1, zapíše se 3:2). Pokud je stav na sety 2:2, vyhrává rozhodující set ten, kdo má na konci hrací doby v právě probíhajícím setu více bodů (zapíše se 3:2). Pokud hráči nestihli rozhodující set ani rozehrát, vyhrává tým s lepším rozdílem vyhraných a prohraných míčů z předchozích setů.
  3. Pokud nemohou rozhodnout body 1 a 2, určí si kapitáni výsledek losem (hozením koruny).

10a. Pokud za stavu 2:2 na sety soupeři zjistí, že nestihnou zápas dohrát před vypršením rezervace kurtu, mohou se vzájemně domluvit na zkrácení pátého setu a hrát do 11 (případně 9) bodů. Tato dohoda musí proběhnout před začátkem rozhodujícího setu a musí se na ní shodnout oba soupeři.

11. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů a to bez zavinění soupeřem, měli by se soupeři dohodnout na náhradním termínu. Pokud se soupeři nedohodnou na dohrávce zápasu v jiném termínu, nedohrané sety jsou zapsány v neprospěch týmu zraněného hráče. Jestliže bylo zranění způsobené úmyslným nebo nebezpečným činem protihráče, zápas je přiznán týmu zraněného hráče. Tým, kterému má být přiznán zápas z důvodu zranění, získává tento zápas v poměru 3 : počtu setů vyhraných druhým týmem předtím, než došlo ke zranění.

12. Pokud je skupina 4-členná (6-členná), získali by její členové do žebříčku méně (více) bodů, neboť hrají méně (více) zápasů. Proto jsou body ihned při zápisu výsledku přepočítány podle vzorce „získané body krát 4/(x-1), kde x je počet lidí ve skupině“. Výsledný počet bodů je zaokrouhlen na celá čísla (0,5 se zaokrouhlí na 1).

13. PRAVIDLO 5 DNŮ: Hráči (týmy) mají povinnost co nejdříve po začátku kola navrhnout termíny (datum, čas, místo) pro odehrání svých zápasů. Pokud hráč (tým) nezkontaktuje soupeře do 5. dne od začátku kola (navržením termínu v Moje ligy či telefonem), nebo neodpoví na jeho zkontaktování do 5 dnů (přijmutím termínu či telefonem), platí následující postup:

  • hráč (tým), který vypsal termíny, zavolá nebo pošle SMS nereagujícímu soupeři a pokusí se domluvit telefonicky
  • pokud soupeř nezareaguje, kontaktuje první hráč (tým) správce svého města, který prověří, v čem je problém
  • pokud se ani poté soupeř neozve, může si hráč (tým), který vypsal termíny, zapsat skreč ve svůj prospěch (3:S, 6:S)

14. Pokud několik týmů ve skupině neodehraje žádný zápas, o pořadí ve skupině rozhodne aktuální pořadí v žebříčku. U nových týmů na začátku sezóny v této extrémní situaci rozhodne pořadí podle jména týmu v abecedě.

15. Tým, který ohlásí delší nepřítomnost, prohrává v každém zápase S:3 a klesá tedy každé kolo o jednu ligu. Po návratu může zase začít stoupat, nebo může využít Divoké karty .

16. Vedle bodů za odehrané zápasy v průběhu kola se body přidělují také za účast v dané lize. Za účast v poslední lize obdrží tým 15 bodů, v předposlední 30 bodů atd. . Body za odehrané zápasy v průběhu kola plus body za účast v dané lize dávají dohromady počet bodů do celkového žebříčku.

17. Žebříček je veden jeden souhrnný pro smíšené i ženské týmy.

18. Při shodě bodů ve skupině u 2 či více týmů rozhodují body ze vzájemných zápasů (v tomto kole), poté rozdíl vyhraných a prohraných setů v tomto kole a dále podíl vyhraných a prohraných setů v tomto kole. Pokud žádné z těchto kriterií nerozhodne, určí pořadí správce ligy.

19. Při shodě bodů v žebříčku rozhoduje celkový rozdíl vyhraných a prohraných setů za sezónu, poté celkový počet vyhraných zápasů za sezónu.

20. Pokud se jeden z hráčů týmu nemůže nadále ligy účastnit, zbývající hráč musí s novým partnerem vytvořit (tj. založit) nový tým. Jelikož je polovina týmu jiná, nemůže se jednat o stejný tým.

21. Pravidla, která jsme zde nezmínili, se řídí Oficiálními pravidly beach-volejbalu – pravidla a aktuální změny pravidel.

Prosím přečtěte si také Obecná pravidla VAŠÍ LIGY!

Související stránkyVAŠE LIGA na facebooku!

Partneři

SportHero

Patron

Petr Koukal

Spolupracujeme

Nadace Jedličkova Ústavu - darujeme 20 Kč z každého startovného MUNDO BAMBUTIK TECNIFIBRE SLUŠNÁ FIRMA
česky | English


Loading...